Wyniki konkursu literackiego „Nasz Papież”

Wyniki konkursu literackiego „Nasz Papież”

W ramach realizacji projektu „Promocja twórczości zespołu Jakubowe Muszelki oraz Powiatu Krakowskiego w ramach obchodów 100. lecia urodzin Jana Pawła II” realizowanego przy współpracy finansowej Powiatu Krakowskiego ogłosiliśmy i zrealizowaliśmy konkurs literacki „Nasz Papież” w którym uczestniczyli uczniowie szkół imienia Jana Pawła II z powiatu krakowskiego oraz z innych zaprzyjaźnionych szkół.

Poniżej ogłoszenie wyników tego konkursu.

Szanowni Państwo!

Mam zaszczyt ogłosić wyniki konkursu literackiego „Nasz Papież”, który nasze Stowarzyszenie Pełna Chata przy współpracy z Powiatem Krakowskim zorganizowało aby uczcić 100. rocznicę urodzin naszego wielkiego rodaka, świętego Jana Pawła II.

Zanim to zrobię, chciałbym serdecznie pogratulować zarówno wszystkim uczestnikom, jak i ich rodzicom i opiekunom, którzy znaleźli chęci i czas, aby pochylić się nad postacią Karola Wojtyły i Jego wpływem na nasze życie, naszych rodziców, Polski i świata. W tym miejscu pozwolę sobie zacytować zakończenie pracy Nikoli Matysiak:

 „W tym szczególnym czasie postarajmy się znaleźć trochę czasu na pogłębienie naszej wiedzy o tym wspaniałym człowieku, jakim był Jan Paweł II. Postarajmy się również przemyśleć Jego słowa skierowane do wszystkich ludzi na całym świecie. Możemy się z nich jeszcze naprawdę wiele nauczyć”

Te słowa dają nadzieję, że „Nasz Papież” nie zostanie dla nas jedynie postacią historyczną, ale kopalnią wiedzy i duchowości z której możemy czerpać.

Poniżej kilka słów od naszego konkursowego Jury:

Pani Joanna Sykat:

Napisać coś związanego z Janem Pawłem II, to sprawa zarówno łatwa jak i trudna. Łatwa, bo w naszym Papieżu pełno było prostoty oraz dziecięctwa. Czyli tego, co sami przejawiamy, gdy jesteśmy dziećmi, co często zatracamy w dorosłym życiu i co później, czasami, udaje się nam odzyskać. Trudna – bo właśnie trudno tę prostotę i miłość do człowieka i świata przejawiać tak, aby nie było w tym pompatyczności, niepotrzebnej egzaltacji, a sama prawda. Trudna, bo na każdego i na wszystko trzeba patrzeć tak samo. I na to, co akceptujemy i na to, z czym nam w życiu niełatwo. Jan Paweł II to potrafił. Z taką samą miłością patrzył na ukochane Tatry i na człowieka; dziecko, dorosłego, chorego, o odmiennym kolorze skóry czy innej religii. W pracach konkursowych szukałam odbicia osoby naszego Świętego. Czegoś, co sprawiłoby, że doznam wzruszenia, że poczuję emocje i że coś z tekstu zostanie ze mną na zawsze. Z nadesłanych prac takie wrażenie zrobiło na mnie aż kilka. Krótko opowiem o dwóch z nich. Praca, zatytułowana „Wspomnienie” jest właśnie prosta i dziecięca. Bardzo wyraźnie widać w niej to, jaki był Papież Polak. Co było dla niego ważne. Pokrótce przedstawione zostały rysy charakteru, wybrane ciekawostki oraz fragmenty życiorysu. Prosto, be zadęcia i zbędnej oprawy. Z kolei w pracy „Człowiek wielkiego serca” wyraźnie widać, że nauka Papieża wywiera wpływ na ludzi młodych, czyli tych, którzy nie mieli szans zobaczyć i posłuchać jego słów. Piętnastoletnia autorka w prostych zdaniach mówi o tym, jak Papież uczył nas żyć i przytacza cytat, który jest bardzo trafny i stanowi przepis na życie. Uniwersalny przepis. Gdyby więcej ludzi uznałoby ten cytat za swoje motto życiowe, mniej byłoby smutków i nieszczęść. “Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest twoje.” Umiejmy dobrze wykorzystać każde „dziś”…

Kilka słów od Pani Grażyny Kiełb na temat wyróżnionych prac:

Praca Kamili Hałat

Wiersz pod tytułem „Mój Ojcze Święty” przywołuje sceny z życia Papieża Polaka i zawiera dziecięcą modlitwę o wstawiennictwo. Jest on pięknym rodzajem świadectwa, zapisem osobistego spotkania młodej dziewczyny z Janem Pawłem II, która wskazuje, że pokochała Go „jak swego dziadka”. Cenne są w tej pracy szczególnie odniesienia do konkretnego czasu („wokół zmienia się wciąż wszystko”) i miejsca („jesteś Wadowic Aniołem Stróżem”). Mimo pojawiających się usterek rytmu wiersz pozostaje harmonijny i ujmujący w swojej prostocie.

Praca Marysi Grabczyk

Autorka wyróżnionej pracy przywołała w niej trzy ważne dla siebie cytaty z wypowiedzi Jana Pawła II. Po każdym z nich następuje refren: „Drogowskazem są te słowa. Wskazują nam drogę do Boga”, który podkreśla, że słowa Papieża Polaka są wciąż żywe i mogą pomóc młodzieży w budowaniu mocnego świata wartości, że wciąż rozpalają iskry miłości w młodych sercach. Ogromną zaletą pracy jest jej konsekwentna, rytmiczna kompozycja składająca się z trzech następujących po sobie elementów: cytatu, komentarza i refrenu podkreślającego uniwersalność nauki Jana Pawła II.

Praca Klary Nowak

Piosenka pt. Nie bój się to dopracowana rytmicznie modlitwa dziecka, które uczy się rozwijać swoją wiarę i pokonywać strach. W pierwszej zwrotce wydobywa z życiorysu Wielkiego Papieża te chwile, które niosły ze sobą lęk i przypomina o sile modlitwy w trudnych chwilach. Druga zwrotka to zachęta do dziecięcego, bezgranicznego zaufania Panu Bogu, które przynosi wewnętrzny pokój. Powtórzone w refrenie „nie bój się” głęboko zapada w pamięć jako ważny życiowy drogowskaz. Mimo trudnego tematu piosenka tchnie dziecięcą radością i ufnością. 

I mój komentarz do wyróżnionej pracy Julii Kuś: kiedy go zobaczyłem, od razu wiedziałem, że to niemal gotowy materiał na piosenkę! Odrobinę go dostosowałem do rytmu muzyki jaka mi zabrzmiała w głowie i piosenka była już gotowa! Serdecznie gratuluję!

Lista wszystkich wyróżnionych:

Julia Kuś za prace „Tak bym chciała być jak Ty”

Kamila Hałat za prace „Mój Ojcze Święty”

Klara Nowak za prace „Nie bój się”

I wyróżnienie specjalne dla Marysi Grabczyk za prace „On powiedział”

Zatem znamy już prace wyróżnionych autorów – czas na prezentację prac z miejsc I-III:

Miejsce I – praca Karoliny Nowak – „Kochany Janie Pawle II”

Miejsce II – praca Nikoli Martysiak pod tytułem „Człowiek Wielkiego Serca”

Miejsce III – praca Mileny Kwarciak pod tytułem „Wspomnienie”

Jako pomysłodawca konkursu i całego projektu muszę Państwu powiedzieć, że jestem bardzo zbudowany nadesłanymi pracami. Poruszyliście w nich tyle ważnych spraw, że jest to dla mnie materiał do zrobienia całej muzycznej płyty a nie tylko dwóch utworów. Na tę chwilę skomponowałem dwie piosenki, ale już wiem, że powinno ich być więcej.

Mam nadzieję, że wraz z moim zespołem Jakubowe Muszelki uda nam się je zarejestrować do końca roku. Wypatrujcie wieści na naszym FB oraz na stronie www.jakubowemuszelki.pl

W jednej z piosenek wykorzystałem fragmenty aż siedmiu prac: ciekawe czy je odnajdziecie? J

Leszek Hinc

JURY konkursu:

Joanna Sykat – autorka wielu książek obyczajowych. Na co dzień nauczyciel-bibliotekarz  w szkole podstawowej. Zakochana w długich spacerach, wycieczkach i po prostu w naturze. Od kilku lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Pełna Chata;

Grażyna Kiełb – polonistka, nauczycielka, oligofrenopedagog, autorka podręczników szkolnych od wielu lat współpracująca z zespołem Jakubowe Muszelki i naszym Stowarzyszeniem Pełna Chata;

Leszek Hinc – założyciel zespołu Jakubowe Muszelki oraz Stowarzyszenia Pełna Chata, kompozytor, aranżer i autor tekstów. Działacz społeczny