Relacja z IV Warsztatów Gospel

Relacja z IV Warsztatów Gospel

W dniu 17-18 maja 2015 r. w niedawno uruchomionej Strażnicy Kultury Starych odbyły się IV już Warsztaty GOSPEL w Więcławicach Starych, których uwieńczeniem był niedzielny koncert finałowy wypełniony muzyką duszy, która porywała serca do śpiewu i uwielbienia.

Wydarzenie, jak co roku, organizowało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Dzieci i Młodzieży „Pełna Chata”, wspierane przez Władze Gminy Michałowice, Sanktuariom Św. Jakuba Apostoła w Więcławicach, OSP w Więcławicach oraz liczne lokalne instytucje i przedsiębiorców. Zapisy na warsztaty ruszyły 10 kwietnia i aż do ostatniej chwili trudno było je zamknąć, ponieważ ciągle napływały nowe zgłoszenia. Koniec końców tegoroczny chór liczył pawie 80 osób. Chętni mogli skorzystać z noclegu i wykupić sobie pyszne obiady, które wspólnie jadali w otoczeniu przyrody pod niebem ogrodów parafialnych. Nie zabrakło też nieco ochłody i słodkości dodających sił chórzystom, którzy pracowali intensywnie przez te dwa dni. W sumie odbyło się 7 prób, podczas których uczestnicy warsztatów nauczyli się wykonania 10 pięknych i bardzo ambitnych wokalnie utworów gospel.

Efekt końcowy był naprawę zaskakujący. W niedzielę o godzinie 18:00 nową scenę Strażnicy Kultury opanował niezwykły chór. Od razu widać było, że Ci roześmiani i pogodni ludzie to fascynaci muzyki mającej swój początek w kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki.  Koncert prowadzili instruktorzy warsztatów: Colin Williams oraz Diana Droździel a chórowi akompaniował żywiołowy Szymon Markiewicz. Na scenie rozbrzmiewał typowy repertuar rdzennego gospel, prezentujący żywą muzykę pełną gorącej modlitwy a energetyczne, pełne pasji, porywające wykonanie chóru pozwoliło warsztatowym solistom pokazać swoje niesamowite możliwości głosowe.

Szczególną uwagę zwracali instruktorzy-dyrygenci Colin oraz Diana. Widać było, że podczas tych krótkich, dwudniowych warsztatów nawiązali oni niesamowitą nić porozumienia z uczestnikami warsztatów, co przekładało się na relację sceniczną z chórem.  Dodatkowo wielką wartością zarówno warsztatów jak i samego koncertu finałowego było to, że prowadzący chcieli przekazać publiczności część swojej wiary, którą przeżywają na co dzień. Dzielenie się słowem, swoim świadectwem oraz pasją dla muzyki gospel sprawiło, że publiczność licząca ponad 140 osób, zaangażowała się we wspólne uwielbianie oraz śpiew, a budynek Strażnicy Kultury wybrzmiewał radością i energią gospel.

Na koniec pięknym dopełnieniem była zbiórka charytatywna na rzecz podopiecznej fundacji Dr Clown – Kamili. Wszak gospel to Ewangelia, której przesłaniem jest miłość do Boga i człowieka, wyrażona w konkretnych czynach miłosierdzia.  Jedynie żal, że na kolejne – piąte już – jubileuszowe warsztaty gospel w Więcławicach, trzeba czekać cały rok.

Marcin Romanowski

Katarzyna Kmita

gosple-Koncert 5  gosple-GOSPEL próba 3 gosple-Koncert 2