Dobro powróci…
Powróci do ciebie
wszystko to, coś rozdał…
może nawet więcej
od Boga otrzymasz.

To, co uczyniłeś
dobrze i szlachetnie,
czym uradowałeś,
zmieniłeś na lepsze…
przyjdzie też do ciebie
w innej jakiejś formie,
a dobro nie zginie,
na wieczność zostanie.

Rozdawaj beztrosko
słowo, uśmiech, serce.
Nie bój się być hojny-
nawet gdy nic nie masz.

Roman Indrzejczyk (śp.)

Powyższy wiersz stał się mottem spotkania założycielskiego Stowarzyszenia na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży „Pełna Chata”, które miało miejsce 23 maja 2010 roku w Więcławicach Starych. Zanim to jednak nastąpiło, współtwórcy późniejszej „Pełnej Chaty” angażowali się w organizację czasu wolnego dla dzieci i młodzieży we współpracy z Parafią św. Jakuba Apostoła w Więcławicach oraz Parafialnym Klubem Sportowym „Jakub”, którego byli również współzałożycielami i społecznymi instruktorami. Po kilkuletniej działalności w zakresie rozwijania tzw. kultury fizycznej wśród młodych ludzi z gminy Michałowice przyszedł czas na zmianę profilu działania. Moje dzieci, uczęszczające dodatkowo do szkół muzycznych, potrzebowały większego zainteresowania tę sferą ich rozwoju. A że nic tak dobrze nie działa na rozwój jak wspólna pasja, postanowiłem stworzyć dziecięcy zespół muzyczny. Wspólnie przygotowywane piosenki, radosne granie i śpiewanie w parafialnym kościele spowodowało, że do naszej rodzinnej grupki zaczęły wkrótce dołączać inne dzieci lubiące grać i śpiewać. Początki takiego wspólnego, nieformalnego jeszcze zespołu sięgają grudnia 2005 roku. I z roku na rok przybywało chętnych dzieci oraz zainteresowanych takim rozwojem swoich pociech rodziców. I przyszedł wreszcie taki dzień, takie spotkanie dwóch rodzin, kiedy to narodził się pomysł utworzenia stowarzyszenia… Bo przecież tyle jest przestrzeni wokół nas, którą można i należałoby zagospodarować, poprawić, ubogacić swoimi pomysłami i doświadczeniem! Mieszkamy na wsi, gdzie w porównaniu z życiem kulturalnym miasta dzieje się niewiele. A przecież chcemy, aby nasze dzieci rozwijały się jak najlepiej i najpełniej, w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Mając jednocześnie świadomość, że najlepszą inwestycją w życiu jest inwestowanie w dzieci, postanowiliśmy powołać do życia „Pełną Chatę” – miejsce i przestrzeń, w którym dzieci i młodzież będą mogły tu, na miejscu, w Więcławicach, spędzać twórczo i bezpiecznie swój wolny czas, realizować swoje pomysły i pasje, z dala od zagrożeń złego towarzystwa czy nachalnych i nic nie dających programów telewizyjnych.

No i stało się: po dopełnieniu wszelkich formalności rejestrowych, z dniem 06 sierpnia 2010 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Pełna Chata” zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Krakowie. Od tej chwili mogliśmy formalnie zacząć realizować postawione sobie cele, zawarte w statucie Stowarzyszenia.

Już w 2011 roku mogliśmy się poszczycić poniższymi osiągnięciami:

– stworzenie i prowadzenie „Jakubowej świetlicy” – miejsca twórczego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego w godzinach pozaszkolnych. W ramach „Jakubowej świetlicy” realizowane są następujące inicjatywy:

— rozwijanie instrumentalno-wokalnego zespołu „Jakubowe Muszelki” zrzeszającego dzieci i młodzież z terenu gminy, którego posłuchać można najczęściej podczas oprawy niedzielnych Mszy Św. o godz. 11:00 w Więcławicach, a także podczas uroczystości parafialnych, szkolnych, okazjonalnych koncertach i przeglądach. W roku 2009 na Archidiecezjalnym Przeglądzie Piosenki Religijnej na Podhalu „Sacrosong” w Nowym Targu „Jakubowe Muszelki” otrzymały wyróżnienie za „aktywność instrumentalną dzieci”;

— Stałe, cotygodniowe popołudniowe zajęcia plastyczne i artystyczne dla dzieci, w ramach których, pod opieką instruktorek wykonywane są rączkami małych artystów małe dzieła sztuki. Dzieci mogą również poznawać ciekawe zawody (dotąd poznały zawody rolnika, strażaka, policjanta) czy uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych (ostatnio planetarium w Krakowie);

— lekcje gitarowo-wokalne w kilkuosobowych grupach dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Michałowice;

— lekcje języka angielskiego pn. „Angielski śpiewająco” prowadzone dla dzieci w małych grupach w miłej i przyjaznej atmosferze.

Poza powyższymi, stałymi zajęciami nasze stowarzyszenie organizuje coroczne stacjonarne ferie zimowe na bazie pomieszczeń Zespołu Szkół w Więcławicach, na które zapraszamy wszystkie chętne dzieci. We współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej staramy się również zapewnić opiekę dzieciom, których rodziców nie stać na ich sfinansowanie. W celu pozyskania środków finansowych i rzeczowych na ten cel, korzystając z życzliwości księdza Ryszarda Honkisza – proboszcza parafii w Więcławicach, grając i śpiewając organizujemy pieniężną zbiórkę publiczną. Nigdy nie dość podziękowań naszym darczyńcom, których jest wielu i z wielkim sercem.

I z tego miejsca znowu wszystkim DZIĘKUJEMY I PROSIMY O JESZCZE. Dodatkową pomoc finansową uzyskujemy również od gminy Michałowice, uczestnicząc w konkursach w ramach corocznego gminnego programu antyalkoholowego.

W przyszłym roku (2012) po raz pierwszy planujemy zorganizowanie letnich kolonii dla chętnych dzieci pozostających w domu w czasie wakacji. Jesienią tego roku (2011) Małopolski Szlak św. Jakuba został „przetarty” butami młodych podróżników, dla których zorganizowaliśmy rajd pn. „Jakubowy Piechur”. Oczywiście tę wspaniałą przygodę zamierzamy kontynuować w następnych latach. Działanie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy również nie jest nam obce – w poprzedniej edycji tej akcji nasze Jakubowe Muszelki grały i śpiewały podczas aukcji w Gimnazjum w Luborzycy.

W ramach przygotowań do świąt Bożego Narodzenia (2011), we współpracy z naszą parafią, oddziałem Caritas oraz GOPS zbieramy dary dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszego otoczenia. Zatem znowu będziemy PROSIĆ i DZIĘKOWAĆ wszystkim ludziom dobrej woli! I w tym miejscu przypominam znaną dewizę, że „Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić” (Antoine de Saint-Exupery).

Każdy daje to co może. Szukamy i czekamy na każdego, kto tak jak my, jest gotów dać kawałek siebie, swojego czasu i serca, dla innych – bardziej potrzebujących.

Przyłącz się do nas, do naszej Pełnej Chaty! Jest tam miejsce również dla Ciebie!

 

Ciąg dalszy naszej historii – wkrótce!